در جریان سفر روحانی به استان که جمعی از اعضای هیئت دولت و وزرا وی را همراهی می کردند حضور در برخی شهرستان های استان مانند مرند، اهر، بناب، خداآفرین، جلفا، هریس نیز جزو برنامه های وزرا بود اما در این میان شهرستانی که همیشه جزو فراموش شدگان دولت تدبیر و امید است میانه بود وسیع ترین شهرستان استان با بالاترین آمار بیکاری و مهاجرت که کما فی السابق مورد کم لطفی دولتمردان و شخص رئیس جمهور قرار گرفت.

محمد زینالی طی یادداشتی در پایگاه خبری میانه نیوز نوشت: رئیس جمهور روحانی دیروز ۱۰مرداد ۹۸ برای افتتاح چند پروژه عمرانی و خدماتی وارد استان آذربایجان شرقی شد.

سد حاجیلار ورزقان، نیروگاه سیکل‌ترکیبی شهرستان هریس و فاز توسعه پالایشگاه تبریز مهم‌ترین پروژه‌هایی بود که روحانی در جریان این سفر خود به بهره برداری رساند؛ همچنین طرح آبرسانی به ۷۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی آقبلاغ جلفا و شبکه‌ آبیاری و زهکشی پایاب سد خداآفرین از دیگر پروژه‌های مهمی بود که توسط رئیس‌جمهور و تعدادی از اعضای هیئت دولت افتتاح شد.

در جریان این سفر روحانی به استان که جمعی از اعضای هیئت دولت و وزرا وی را همراهی می کردند حضور در برخی شهرستان های استان مانند مرند، اهر، بناب، خداآفرین، جلفا، هریس نیز جزو برنامه های وزرا بود اما در این میان شهرستانی که همیشه جزو فراموش شدگان دولت تدبیر و امید است میانه بود وسیع ترین شهرستان استان با بالاترین آمار بیکاری و مهاجرت که کما فی السابق مورد کم لطفی دولتمردان و شخص رئیس جمهور قرار گرفت.

آری سفر یک روزه روحانی و وزرایش به پایان رسید و خبر ترک تبریز به مقصد تهران دولتمردان در خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت اما گویا آقایان فراموش کرده اند که شهرستانی به نام میانه وجود دارد و مقامات فقط زمانی یاد این شهرستان میفتند که زمان انتخابات باشد یا اینکه بخواهند با وعده های سرخمن از این شهرستان به عنوان پله ترقی برای خود استفاده کنند.

در جریان سفر دولتمردان به استان، سد حاجیلر شهرستان ورزقان جزو پروژه های مهمی بود که با دستور رئیس جمهور و توسط وزیر نیرو و مدیرکل آب منطقه ای استان که خود فرزند میانه است به بهره برداری رسید جالب اینجاست که استارت احداث این سد در سال ۸۸ آغاز شده و دیروز توسط وزیر نیرو به بهره برداری رسید و افتتاح چند پروژه آب رسانی این چنینی در شهرستان های جلفا و خداآفرین نیز جزو برنامه ها بود لکن در این میان سد شهریار شهرستان میانه به عنوان بزرگترین سد بتنی دو قوسی شمالغرب کشور که زمان احداث آن از سال ۸۰ کلید خورده است اکنون بعد از چندین سال در حسرت آبگیری است!

سد حاجیلو فقط یک نمونه از سدهایی است که سال ها بعد از سدشهریار روند احداث آن شروع شده است با این حال زودتر از شهریار آبگیری و مورد بهره برداری قرار گرفت؛ بی مهری دولتمردان و مسئولان امر به شهرستان میانه فقط منحصر به این پروژه نیست بلکه موارد بسیاری وجود دارد که ذکر آن ها در یک مقاله نمی گنجد مهم ترین آنان جاده قدیم میانه-تبریز است و سالهاست قتلگاه مردم مظلوم میانه و مسافرانی شده است که از این جاده تردد دارند یا از سایر راه های مواصلاتی این شهرستان همچون میانه-سرچم بگویم که سالهاست وعده چهاربانده شدن آن را داده اند اما هیچ اقدام و عملی دیده نشده است آیا حتما باید صدها نفر در این جاده ها تلف شده و خانواده ها داغدار عزیزان خود شوند سپس آقایان مسئول از خواب غفلت بیدار شوند و بدانند که در شمالغرب کشور هم شهرستانی به نام میانه وجود دارد که دیار بزرگمردانی چون دهقان فداکار و دخترانی غیور چون شهدای زینبیه است.

البته مردم میانه مسببان اصلی بن بستی شهرستان میانه را فراموش نخواهند کرد همان نماینده سابق کارگزارانی که بیست سال دایه دار نمایندگی این شهرستان بوده اما در کارنامه عملکرد وی چیزی جز خیانت به مردم این دیار مشاهده نمی شود همان کسی که مسبب اصلی گذر نکردن اتوبان پیامبر اعظم (ص) از این شهرستان است.

یادمان نمی رود سال گذشته هم کم لطفی دولت آقای روحانی شامل حال شهرستان میانه شد اردیبهشت ماه سال ۹۷ که آقای روحانی در جریان سفر دو روزه خود به آذربایجان شرقی که در این سفر نیز جمعی از وزرا وی را همراهی می کردند فردی که آقای روحانی به شهرستان میانه عازم کردند “عیسی کلانتری” رئیس پر حاشیه سازمان محیط زیست بود! که حضور وی در میانه هیچ ثمری جز سیاسی کاری برای این دیار و مردمان مظلومش نداشت.

جناب پرزیدنت، شهرستان میانه ۴۰۰ روستا دارد که اکثر روستاهای آن راه های نامناسبی دارند؛ وزیر جوانتان از پیشرفت تکنولوژی و ارائه خدمات بیشتر به مردم دم می زند اما در برخی روستاهای میانه حتی موبایل هم آنتن نمی دهد و در اوج محرومیت زندگی می کنند بخش کاغذکنان نمونه بارز آن است! آقای روحانی جاده های مواصلاتی میانه تبدیل به قتلگاه مردم این دیار شده است تا کی باید شاهد پرپرشدن عزیزانمان در این جاده ها باشیم نمی شود مانند برجامتان برای شهرستان میانه هم یک “علی برکت الله” بگویید؟

مردم فهیم شهرستان میانه باید بدانند که نه تنها دولتمردان این شهرستان را به فراموشی سپرده اند بلکه سند تدبیر و توسعه میانه که مصوبه این دولت است نیز تقریباً هیچ عایدی برای میانه نداشته است اگر نگاهی به بندهای این سند داشته باشیم که قرار بود زمینه توسعه و پیشرفت این شهرستان را فراهم کند متوجه اوج مظلومیت میانه می شویم.

۱- اجرای  شبکه پایاب سد آیدوغموش با ۱۵هزارهکتار

۲-تکمیل پروژه آب  آبرسانی میانه از سد گرمی چای

۳- احداث نیروگاه بادی آق کند با ۲۵ مگاوات

۴-مدیریت زنجیره تولیدات کشاورزی با ۱۵هزار تن

۵-توسعه کشت زعفران، پسته و گیاهان دارویی وزینتی

۶-فرآوری معدن مولیبدن و طرح های پایین دست،  استخراج و فرآوری معدن پرلیت و اکتشاف معادن شهرستان

۸-اجرای واحدهای فولاد آلیاژی و ورق های فولادی، تولید پیچ و مهره 

۹-احداث دهکده گردشگری سلامت، صنایع دستی و تراش سنگ های قیمتی

۱۰-مدیریت زیست محیطی منطقه حفاظت شده کاغذکنان در۵۱ هزارهکتار

۱۱-محور گردشگری پل دختر و کاروانسرای جمال آباد

۱۲- تکمیل محور گردشگری کندوان

۱۳- ایجاد سایت گردشگری دریاچه سد آیدوغموش در۲۰ هکتار،

۱۴- محور تاریخی ترکمانچای،

۱۵-ایجاد سایت گردشگری سد شهریار در یکصد هکتار

۱۶-احداث پارک مینیاتوری بزرگ آذربایجان در دروازه آذربایجان با ۱۰ هکتار مساحت 

۱۷-تاسیس منطقه ویژه اقتصادی میانه (با تمام مزایای منطقه آزاد ارس)

آذرماه سال ۹۳ بود که جبارزاده استاندار سابق آذربایجان شرقی در جمع مردم شهرستان میانه با اشاره به محورهای سند تدبیر و توسعه میانه اظهار کرد که باید میانه ویترین آذربایجان شود؛ اکنون بعد از سالها نه تنها میانه تبدیل به ویترین آذربایجان نشده بلکه هر مسئولی که روی کار آمده با وعده های پوشالی زمینه ترقی خود را فراهم کرده و وعده های خود را با دریافت مسئولیت های مهمتر به پشت گوش انداخته است.

ختم کلام اینکه گویا از این دولت برای مردم میانه آبی گرم نخواهد شد چاره این است در انتخابات آتی مجلس مردم به شدت در انتخاب خود دقت کرده و از همه مهم تر روحیه مطالبه گری خود را از مسئولان علی الخصوص نماینده عالی دولت در شهرستان که شخص فرماندار است بالا ببرند.

انتهای پیام/

دسته : اخبار برگزیده, اخبار شهرستان میانه, مقالات

این خبر را به اشتراک بگذارید :