مدیرکل جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: اگر مواد اولیه برای کشاورزی و دامداری و یا نهادهای دامی تحریم شود که ارتباط مستقیمی و تنگاتنگی با مواد غذایی دارند چگونه می‌توان ادعای عدم تحریم مواد غذایی را داشت.

به گزارش میانه نیوز به نقل از تسنیم، اکبر فتحی در گفت‌وگو با خبرنگاران به مناسبت فرارسیدن هفته دولت، اظهارداشت: کشاورزی ازجمله بخش‌هایی است که تحریم‌ها و ناملایمات نتوانسته است در آن تأثیر گذار باشد.

وی افزود: در شرایطی که برخی از بخش‌ها با رشد منفی روبرو هستند، کشاورزی از رشد مثبتی برخوردار بوده است که تحقق این امر جز با همت بالای کشاورزان خدوم در مزارع و واحدهای تولیدی است.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت بخش کشاورزی، ابرازداشت: کشاورزی رابطه مستقیمی با تغذیه مردم دارد و کمترین کوتاهی در آن می‌تواند تأثیر بسزایی در مردم داشته باشد، با این تأکید ما سعی کردیم در تولیدات زراعی، باغی، شیلاتی و دامی استان وجود داشته باشد که تأمین به موقع و کافی نهاده‌های دامی از آن جمله است.

وی با اشاره به این‌که سازمان جهاد کشاورزی سعی دارد دانش کارشناسان خود را باتجربه کشاورزان تلفیق کند تا نتیجه‌ای مطلوب حاصل شود، ادامه داد: کارشناسان سعی دارند از هر ظرفیتی مانند رسانه و… استفاده کنند تا کشاورزان به بهترین نحو کاشت، داشت، برداشت و فروش خود را انجام دهند.

فتحی با تاکید بر این که در جریان زلزله میانه و سراب از اولین لحظه طرح‌ها و برنامه‌های خود را جمع‌بندی نمودیم، گفت: بااینکه ورود به این حیطه در وظایف سازمانی ما نبود اما به‌صورت خودجوش برای دامداران خسارت‌دیده پرونده تشکیل داده و هنگامی‌که دولت دستور اعطای تسهیلات به دامداران خسارت‌دیده را تصویب کرد در اسرع وقت پرونده‌ها را تحویل بانک‌ها دادیم.

وی ادامه داد: در زلزله سراب و میانه حدود ۴ هزار واحد دامی آسیب و خسارت‌دیده بود که ۱۵ میلیون تومان تسهیلات و ۵ میلیون تومان بلاعوض پرداخت می‌کنیم که ۹۹ درصد از پرونده‌ها در فرآیند پرداخت قرار دارند.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی علت تأخیر را نیز اولویت داشتن بازسازی و پرداخت تسهیلات واحدهای مسکونی عنوان کرد و اذعان داشت: تلاش داریم تا ساخت واحدهای دامی تا فصل سرما به اتمام برسد.

وی با اشاره به فعالیت های سازمان جهاد کشاورزی استان در حوزه مکانیزاسیون گفت: ۱۱۸ میلیارد تومان خط اعتباری مکانیزاسیون داریم که ۲۴ درصد نیز بیشتر از سهم استانی بود و برنامه داریم جهت ارتقا بهره وری به ناوگان کشاورزی استان ادوات جدیدی را اضافه کنیم.

فتحی اصلاح الگوی کشت را از اقدامات سازمان جهادکشاورزی خواند و گفت: در حوزه دریاچه ارومیه در سال های اخیر مخصوصا سال زراعی ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ محصولات با نیاز آبی کمتر را ارائه کرده ایم، برای مثال سیب زمینی و پیاز آب زیادی برای رشد مصرف می کردند که کلزا، محصولات گل خانه ای و… این گونه نیست و آب کمتری مصرف می کند.

فتحی در پاسخ به این که سازمان جهاد کشاورزی استان در وظیفه مرتع داری و حفاظت از جنگل ها تا چه حد موفق بوده است، پاسخ داد: موفقیت ما در گرو گزارشات مردمی است، وسعت مراتع و جنگل های استان به حدی است که ما نمی توانیم برای هر نقطه از آن محافظ قرار دهیم اما گزارشات مردمی می تواند بازوی توانمند ما باشد.

وی با اشاره به وجود ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی در استان، گفت: ۹۰۰ هزار هکتار از این اراضی دیم هستند، زمین دیم نیز نمیتوان سم و کود استفاده کرد و به همین خاطر تمامی محصولاتشان ارگانیک است، ۳۰۰ هزار هکتار نیز اراضی آبی وجود دارد که میزان مصرف کود کنترل شده ای دارند.

انتهای پیام/

دسته : اخبار برگزیده, اخبار شهرستان میانه

این خبر را به اشتراک بگذارید :