گروه استان‌ها – ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه‌ای از برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس در ۵حوزه انتخابیه خبر داده اما در این اطلاعیه اشاره‌ای به وضعیت انتخابات در حوزه انتخابیه میانه نشده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از میانه، ستاد انتخابات کشور در ۶ مهرماه سال جاری در اطلاعیه شماره ۲ خود از برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس در ۵حوزه انتخابیه (خرداد ۱۴۰۰) خبر داده اما در این اطلاعیه اشاره‌ای به وضعیت حوزه انتخابیه شهرستان میانه نشده است.

متن اطلاعیه شماره «۲» ستاد انتخابات کشور به شرح ذیل است؛

پیرو اطلاعیه شماره (۱) مورخ (۱۳۹۹٫۶٫۵) مجدداً به آگاهی هم‌میهنان عزیز می‌رساند با توکل به خداوند متعال و عنایات حضرت ولی‌عصر (عج) و ضمن تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله‌الحسین(علیه السلام) انتخابات میان‌دوره یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در روز جمعه تاریخ ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ در پنج حوزه انتخابیه به شرح زیر برگزار می‌شود:
۱) حوزه انتخابیه «تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس» در استان تهران؛
۲) حوزه انتخابیه «آستانه اشرفیه» در استان گیلان؛
۳) حوزه انتخابیه «تفرش، آشتیان و فراهان» در استان مرکزی؛
۴) حوزه انتخابیه «گچساران و باشت» در استان کهگیلویه و بویراحمد؛
۵) حوزه انتخابیه «بهار و کبودرآهنگ» در استان همدان.

در اجرای تبصره ۶ ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مراتب زیر اعلام می‌گردد:
اول: ثبت‌نام از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی از ساعت ۸ صبح روز یکشنبه تاریخ ۰۸/فروردین/۱۴۰۰ آغاز و تا ساعت ۱۸ روز شنبه تاریخ ۱۴/فروردین/۱۴۰۰ (جمعاً به مدت ۷ روز) ادامه می‌یابد.

با عنایت به ردصلاحیت یکی از کاندیداهای راه‌یافته به دور دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، دور دوم انتخابات در این شهرستان لغو شده و انتخاب نماینده دوم شهرستان میانه به خرداد سال ۱۴۰۰ موکول شده است.

با مدنظر قرار دادن این اطلاعیه ستاد انتخابات کشور و عدم اشاره به حوزه انتخابیه شهرستان میانه، در افکار عمومی این سؤال مطرح است که آیا انتخابات در حوزه  شهرستان میانه میان‌دوره‌ای خواهد بود یا به‌صورت دور دوم؟

به گزارش تسنیم، پیش‌ازاین در ۱۹ شهریورماه سال جاری، جمال عرف در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شورای نگهبان به ما اعلام کرد که آقای علی شامی یکی از دو نامزد از حوزه انتخابیه میانه رد صلاحیت شده است و با این شرایط برگزاری انتخابات تنها با یک نامزد معنا و مفهومی ندارد.

رئیس ستاد انتخابات کشور بابیان اینکه این انتخابات در حوزه میانه در ۱۴۰۰هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری و شوراها برگزار می‌شود، گفت: بر اساس ماده و تبصره قانون انتخابات  این موضوع هم باید مشخص شود که آیا در این حوزه انتخابیه از نو مانند ۴حوزه دیگر ثبت‌نام انجام شود یا اینکه یک نامزد دیگر از میانه که در دور نخست رأی بالاتر کسب کرده، معرفی ‌شود.

با این وجود، در اطلاعیه‌های وزارت کشور و ستاد انتخابات کشور نامی از حوزه انتخابیه میانه برده نشده و همچنان این شهرستان برای انتخاب نماینده دوم خود در بلاتکلیفی است که آیا نفر چهارم انتخابات اسفند ۹۸ پس از رد صلاحیت یکی از راه یافتگان به دور دوم وارد رقابت خواهد شد یا دوباره باید انتخابات برای کرسی دوم میانه تکرار شود؟

ستاد انتخابات کشور باید هر چه زودتر با تفسیر درست قانون، تکلیف نهایی این حوزه انتخابیه را اعلام و معرفی کند.

انتهای پیام/

دسته : اخبار برگزیده, اخبار شهرستان میانه

این خبر را به اشتراک بگذارید :