به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، مرتضی موحدنیا عصر امروز در نشست هم اندیشی روسای شوراهای اسلامی شهرهای استان آذربایجان شرقی، با اشاره به ریسک پذیر نبودن شهرداران در جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، اظهار کرد: مشارکت سرمایه گذاران در شهرها بسیار پراهمیت بوده و کم توجهی در این راستا قابل قبول نیست.

وی، با اشاره به مشکلات سرمایه گذاری بخش خصوصی در شهرها از قبیل کاربری اراضی و اهلیت سرمایه گذار، گفت: ۱۳۶ بسته سرمایه گذاری شهری به مبلغ ۳۳ هزار میلیارد ریال آماده شده، در حالی که بودجه شهرداری های استان در سال جاری ۱۲ هزار میلیارد ریال است و لازم است که این بسته‌ها با مشاوره کارشناسان حقوقی تبدیل به قرارداد شود.

وی گفت: ما در دوره ششم شوراها قرار گرفته و دوره آزمون وخطا را پشت سر گذاشته ایم، اما شاهدیم که در جلسات حل اختلاف، اکثر موارد مربوط به اختلاف و دودستگی در بین اعضای شوراهاست که باعث بدبینی مردم می شود؛ البته اختلاف نظر در بین اعضای شورا طبیعی است اما تنش و درگیری باعت آسیب به مدیریت شهری می شود.

موحدنیا با تاکید بر افزایش بودجه و سرانه شهرداری‌ها، گفت: درسال های گذشته سرانه شهرداری‌ها ۷۰۰ هزار تا یک میلیون تومان بود که سال گذشته این مبلغ به ۱ تا ۲/۵ میلیون تومان افزایش یافت؛ افزایش بودجه شهرداری‌ها بستگی به نگرش اعضای شورا دارد که اگر نگرش منتج به نتیجه نشد باید نگرش را تغییر داد.

وی با تاکید بر اینکه شهرداران باید در بودجه سال ۱۴۰۲ به مدیریت بودجه و افزایش درآمد توجه کنند، افزود: در سال گذشته ۷۵۵ میلیارد ریال به حساب شهرداری ها واریز شده بود که درسال جاری به۱۶۰۰ میلیارد رسید که این امر نشانگر افزایش دو برابری کمک های دولت به شهرداری هاست.

عامل اصلی نارضایتی در بین مردم

موحدنیا با بیان اینکه رمز موفقیت در بین مردم بودن است، گفت: عامل اصلی نارضایتی در بین مردم، عدم رسیدگی به مشکلات مردم و پاسخگو نبودن است؛ شهردار باید در محل خدمت مقیم بوده و در کنار مردم باشد و شبانه روز خدمت به مردم را سرلوحه برنامه های خود قرار دهد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه شهرداری‌ها ملزم به تدوین برنامه و کارنامه عملکرد خود هستند، افزود: شهرداری‌های بناب، خسروشاه، میانه، تبریز، بخشایش، خواجه، ممقان و ایلخچی نسبت به ارائه برنامه های خود اقدام کرده اند و بقیه شهرها یا این برنامه را تدوین کرده و ارسال نکرده اند و یاتدوین نکرده اند که اگر برنامه تدوین نشده کوتاهی از شوراهاست.

روسای شوراهای اسلامی شهرهای استان نیز در این نشست به بیان دیدگاه های خود در مورد مسائل شهری پرداخته و بحث و تبادل نظرکردند.

پایان پیام/


کلیدواژه ها :

دسته : اخبار ایران و جهان

این خبر را به اشتراک بگذارید :