ازبر علی حاجوی، فرزند علی‌اصغر، روز ۵ اسفند ۱۳۰۹ در روستای «قلعه‌جوق» شهرستان میانه متولد شد و دست تقدیر برای او این گونه رقم خورده بود که در اثر جانفشانی برای نجات جان عده‌ای از هم‌میهنانش، نامش برای همیشه تاریخ جاودانه شود.

او در آبان ۱۳۴۰، در ۳۲ سالگی شب‌هنگام در حالی که در کنار ریل قطار حرکت می‌کرد، متوجه مسدود شدن مسیر قطار به علت ریزش کوه در «قره نقو» شد و برای نجات قطار و مسافران آن، لباس خود را آتش زد و به سمت قطار حرکت کرد؛ این کار نتوانست مسئولان قطار را آگاه سازد و «دهقان فداکار» در نهایت با شلیک چند گلوله از تفنگ شکاری خود، توانست باعث توقف قطار شود.

اما این پایان ماجرا نبود و مسافران و مسئولان قطار که «ازبرعلی» را با راهزنان اشتباه گرفته بودند، ابتدا به‌خاطر متوقف کردن قطار، او را کتک زدند، اما وقتی متوجه ابعاد حادثه شدند، از او عذرخواهی کردند و به اهمیت کارش پی بردند. پس از آن، نام او به کتاب‌های درسی راه یافت و درس «دهقان فداکار» جزو جدایی‌ناپذیری از خاطره دانش‌آموزان ایرانی برای ۶۰ سال متوالی شد.

این مرد فداکار در روز شنبه ۱۱ آذرماه ۱۳۹۶ در سن ۸۶ سالگی بعد از تحمل ۲۰ روز بیماری در بیمارستان امام رضای تبریز دار فانی را وداع گفت و در ۱۳ آذرماه در زادگاهش شهرستان میانه به خاک سپرده شد.

کلیدواژه ها :

دسته : اخبار شهرستان میانه

این خبر را به اشتراک بگذارید :